Autor i u ovoj knjizi ostaje vjeran istom narativu kao i u svim svojim dosadašnjim knjigama. Uvijek mu je u prvom redu "mali, običan čovik kiji je uvik bija podložan stresu, pa tako i u ovo moderno doba", čiji pit je težak i trnovit, kako bu sebi i svojoj obielji priuštio što bolje uvjete života. Obično su mu likovi ljudi iz krša Dalmatinske zagore, ikavsko novoštokavskog dijalekta, koji nisu "udovičkog srca i klecajući kolina" kako on zna reći. Ali, ponekad je primoran povit se i po cijenu da izgubi svoj originalni identitet. O tome dijelom piše i u ovoj noveli.
Zato, uzmite je u ruke dok pijete svoju kavu i sigurno ju nećete ispustit iz ruku do samoga kraja. I vjerujte, neće vam biti uloženog vremena.
Urednik
Ibrahim Smlatić
U ovoj noveli bila mi je namjera da na osnovu svjedočenja dvojice svojih vršnjaka i dobrih prijatelja koji su ujedno i glavni likovi priče „Po krivuljavama života“ prepričam njihov, samim tim i svoj krivudavi životni put od djetinjstva pa sve do sedamdesetih kad nastaju godine starosti. O godinama djetinjstva i rane mladosti mnogi će reći da je najbezbrižnije životno područje sve dvadesetih kad bi trebali napustiti roditeteljsko gnijezdo i sami se suočiti sa sudbinom života. Tada nastaju dileme kojim putem kročiti kroz život, a da bi bio sretan i zadovoljan. Kojim god krenuli svaki je krivudav i vrlo neizvjestan. O životu će veliki irski književik Oscar Wilde: „Život bi se mogao sažeti u pola sata predivnih trenutaka.“
Rekao bih da se to odnosi ne samo na generaciju mojih likova nego i svih smrtnika ovog svijeta. Svima nam je proći odlazak iz roditeljskog gnijezda i sami koračati kroz život, proživjeti krizu srednjih godina, izdići se iz nje, kao i nedaća godina starosti i hrabro se nositi s njima.
Autor
Josip Budiša