IN MEMORIAM - LJUBICA MATULEC (23.04.1939. - 24.09.2024.)

Udruga PESKI-ART ĐURĐEVAC

IN MEMORIAM - LJUBICA MATULEC (23.04.1939.-24.09.2024.)
S tugom i pijetetom javljamo tužnu vijest da je u 86. godini života preminula velika hrvatska kiparica naive LJUBICA MATULEC iz Molvica - Batinske.
Posljednji ispraćaj biti će u petak 27.9.2024. u 14 sati na mjesnom groblju u Kloštru Podravskom.
Hvala joj i mir vječni! Obitelji i svima ožalošćenima iskrena kršćanska sućut!

Ovako smo pisali o Ljubici 2019. godine nakon posjete u njenu domu kako bismo realizirali ideju o izdavanju monografije koja na žalost nije zbog spleta okolnosti realizirana.
Znamo da je projekt monografije u pripremi i bila je želja sviju da ona bude tiskana i promovirana za Ljubičina života, no nažalost Ljubica je nije dočekala. Vjerujemo da će autori i izdavači ustrajati na izdavanju i da će monografija ugledati svjetlo dana posthumno.


LJUBICA MATULEC - KIPARICA DUŠE (zabilježeno 2019. godine)
Ljubica Matulec - velika hrvatska kiparica ove 2019. godine obilježava nekoliko značajnih obljetnica. Gospođa Ljubica u proljeće ove godine (23.travnja) navršila je 80 godina života, a ove godine je i 50 godina otkako je postavila svoju prvu samostalnu izložbu, te 30 godina kako je u hamburškoj luci Altona postavljena Ljubičina skulptura "Spomenik iseljenicima", a posvećena je iseljenim Hrvatima u znak sjećanja na čak preko 400 000 Hrvata koji su preko te luke iselili u svijet za boljim životom, a najviše u Ameriku. Skulptura je postavljena na inicijativu Hrvatske kulturne zajednice iz Hamburga, a izradila ju je gospođa Ljubica Matulec u drvu brijesta. Skulptura je monumentalnih dimenzija i na njoj je izrađeno 120 (sto dvadeset) likova.
Sve ove obljetnice bile su povodom neformalnoj posjeti ovoj lucidnoj i vitalnoj kiparici koja i u osamdeset i prvoj godini neumorno stvara klešući i kipareći u drvu, teškom poslu i za snažne muškarce, a kamoli ne za ovu naizgled krhku, a zapravo toliko snažnu ženu. Gospođu Ljubicu u njenom domu nedaleko Đurđevca u Molvicama (Općina Kalinovac) posjetili su predsjednik udruge "Peski-Art Đurđevac" Franjo Mihočka,povjesničar umjetnosti prof.Franjo Horvat, Željko Bečaj, slikar iz Ferdinandovca i član udruge "Peski-Art", te umirovljeni dipl.inžinjer šumarstva gosp. Ivan Hodić koji je i inicirao posjetu prisjećajući se odabira trupca drveta za "Spomenik iseljenicima" u Hamburgu.
Nevjerojatno samozatajna i skromna kakva Ljubica jest, ali sa velikim stvaralačkim žarom gospođa Ljubica, (koju su neki nazvali i ženskim Generalićem dajući do znanja njenom značaju u umjetnosti) razgovara o svojem umjetničkom radu kojim se praktično bavi cijeli život, ali i onome što još uvijek stvara, kao i onome što još planira napraviti. S velikim žarom pokazuje skulpture koje čuva u svom domu, ali i priča o onima koje su razasute širom svijeta, a koje je Ljubica najčešće darovala. Isto tako pokazuje s velikim entuzijazmom i trupce drveta koji su pripremljeni za neke nove skulpture i kojima tek treba "osloboditi" dušu kako to sama umjetnica napominje. A to se događa teškim radom i udaranjem batom i dlijetom, ali i motornom pilom koju ova umjetnica često uzme u ruke kako bi izvršila grubu pripremu drveta za skulpturu koju uglavnom izrađuje obradom dlijetom.
Osim svojih skulptura, a s obzirom da je gospođa Ljubica surađivala sa isto tako velikim Ivanom Lackovićom Croatom koji je rođen nedaleko Molvica u Batinskama, ona u svom domu ima i mnogo njegovih likovnih djela tako da dom ove umjetnice zapravo izaziva dojam galerije.
Razgovarajući tako o umjetničkom radu kroz cijeli život i planovima za budućnost, rodila se ideja o jednom značajnom projektu čija realizacija će ovisiti o mnogo parametara, a akteri razgovora itekako su voljni odraditi svoj doprinos realizaciji istog.
S tom željom i puni prekrasnih dojmova napustili smo dom ove jedinstvene umjetnice sa željom da je zdravlje i vitalnost još dugo posluže kako bi realizirala sve svoje zamisli.


Podijeli ovu stranicu

VRH