
Upravo je iz tiska izašla knjiga kratkih priča „Plavi različak“ .
Autor: Stjepan Crnić
Izvrsna slika naslovnice koja će vam izmamiti ugodne osjećaje djelo je međunarodno poznatog akademskog slikara Stjepana Đukića Pište.
Za samu realizaciju korica zaslužan je Studio za grafički dizajn Fil-art iz Krapine.
Priče je lektorirao profesor Ivan Cesarec.
Knjiga „Plavi različak“ ima 36 kratkih priča unutar 4 cjeline i to:
Prolaznost; Ljubav; Stvarnost i Fantastika.
Tolika raznolikost priča jamči svakom čitatelju da će u knjizi naći priče upravo za sebe, „za svoj gušt“.
Sve priče koje se nalaze u knjizi bile su izabrane za uvrštenje i pojedinačno su objavljene u zbornicima (zbirkama) s natječaja za kratke priče u Hrvatskoj i zemljama regije, a 29 ih je, kroz par godina, objavljeno u časopisu za književnost „Kvaka“.
Također, valja spomenuti da je 8 priča nagrađeno, a jedna pohvaljena.
Tisak: Redak d.o.o. Split.
Knjiga je dostupna na:
https://webknjizara.hr/proizvod/plavi-razlicak-stjepan-crnic/
Zbirka kratkih priča „Plavi različak“ prati vrijeme i život kroz njihovu međusobnu isprepletenost, spregu koja se očituje u najmanjem trenutku vremena i najmanjem djeliću života. Vrijeme kao tihi svjedok dodaje strast prolaznosti svakom trenutku. Slično kao dodatci jelima, ono je začin životu. Ovisno o trenutku, čini život „ukusnijim“, „gorčim“ ili ga prepušta jednoličnosti predvidljive svakodnevice.
Priče kao iskre vremena, trenutci zarobljeni u riječima, svjedoče o malim životnim događanjima koje vrijeme kao nijemi promatrač sprema u beskrajnu košaru trajanja. Kada progovaraju o prolaznosti života kroz prepoznatljive životne slike, nedvojbeno nas podsjete na sveprisutnost prolaznosti, na činjenicu da vrijeme uvijek kuca istim ritmom i željeli mi to ili ne, ono prolazi i ništa nas ne pita, ne traži nikakva objašnjenja, ne osuđuje, ne raspravlja s nama, jednostavno ide dalje…
Oslikavajući našu stvarnost, našu sadašnjost, trenutke postojanja koji su nedavno prošli ili još traju, priče nam daju uvid u samoga sebe, u svoje bližnje, u sveprisutnost života u kojem se nalazimo i čiju prisutnost ponekad nedovoljno primjećujemo i osjećamo.

Roman "Kamo smjestiti baku?" sada u e-izdanju
Sjećate li se potresa u Zagrebu? Vjerojatno da, no svima koji nisu imali većih posljedica sjećanje pomalo blijedi…..
Sjećate li se pandemije korona virusa? Naravno. No i to pomalo odlazi u zaborav….
Lijepo je kad čovjek može napraviti odmak od neugodnih događaja.
Pa ipak u svakom takvom događaju uz tugu, nelagodu, (možda i bijes) ima i lijepih i neočekivano lijepih situacija, neočekivano ugodnih iznenađenja koja život plete kao čipku i prostire ju pred nas…..



Predstavljanje poezije "Misli pod zvijezdama" - Stjepan Crnić

Misli pod zvijezdama - zbirka poezije
Nakladnik: Biakova d.o.o. Zagreb
Urednica: Zorka Jekić
Lektor: Ivan Cesarec, profesor
Pogovor: Dr. Dragana V. Todoreskov, književna kritičarka
Format: A5
Ukupan broj stranica: 104
Tisak: srpanj 2022. godine
Misao je ishodište svih događaja, svega što nas okružuje pa je tako i sve izrečeno u tri ciklusa zbirke Misli pod zvijezdama protkano slikovitim ostvarenjima ili slikovitim maštanjima koja su izrasla iz proklijale klice pojedinačne misli.
Prvi ciklus govori o našoj svakodnevnici, o životnim situacijama koje nam vrijeme neminovno donosi. Imajući u vidu prolaznost života, većina pjesama otkriva njegovu ljepotu, zanos i bajkovitost, ali ne skriva se ni svjesnost da život ima i drugu tešku stranu koju bi najbolje bilo osujetiti ili zaobići…
Druga dva ciklusa vode nas u beskraj ljubavi. Ljubav se isprva očituje kroz maštanja, ružičaste snove, opijenost, lepršavost, ushit, „ljubavnu vatru“, a potom kroz realnost ljubavnog života utkanu u svakodnevna zbivanja.
Zbirka daje sliku vječnog trajanja života koji iz generacije u generaciju stalno ispisuje istovjetne svakodnevne emocije bez obzira na korijenite promjene životne sredine uvjetovane svekolikim tehnološkim razvojem i razvojem svijesti čovjeka.
Izvadak iz pogovora
Usprkos mislima koje su ponekad usmjerene k svakodnevici, mašta je ono željeno mjesto pod zvijezdama u kojemu se fragilno i nježno pjesničko biće osjeća zaštićenim i povlaštenim poput djeteta.
Upravo u jednostavnim, suptilnim putovanjima k
mjestima iz prošlosti, k prostorima imaginacije, sjećanja i snova, u kojima ono što je nekada bilo i dalje postoji, a bez suvišnih introspektivnih digresija i zbunjujućih refleksija kojima često robuje suvremena poezija, leže ljepota i ljupkost Crnićeva poetskoga izričaja.
Dr. Dragana V. Todoreskov, književna kritičarka

Predstavljanje novog romana "Kamo smjestiti baku?" autora Stjepana Crnića održat će se 21.04. 2022. godine, u prostorijama Knjižnice Novi Zagreb, s početkom u 18,00 sati.
U novom romanu Stjepana Crnića "Kamo smjestiti baku?" pratimo priču o novozagrebačkoj obitelji u vrijeme samog početka pandemije bolesti Covid-19, u trenutku kad je Zagreb pogodio jak potres. Baka je upravo iz Markuševca došla u Travno kod obitelji svoje kćeri jer je njezina markuševečka kuća nastradala u potresu. Počeo je lockdown, svi su najednom izbačeni iz svojih kolotečina...
U društvu s autorom, knjigu će predstaviti nakladnica, voditeljica CeKaPe-Centra za kreativno pisanje Sanja Vučković i urednik Miroslav Mićanović.
Predstavljanje knjige priređeno je u okviru Kvartovske bibliografije.

Nakon Uskrsnog krijesa, romana koji nas vodi u bezbrižnost djetinjstva i odrastanja, novi roman Stjepana Crnića vraća nas u stvarnost. Britkim stilom i dinamičnim, maštovitim dijalozima, oslikava svakodnevnicu likova, „novo normalno“ koje živimo posljednje dvije godine.
Roman prati lik bake koja nakon potresa napušta oštećenu kuću u Markuševcu i dolazi u Novi Zagreb. Doba je pandemije korona virusa, na snazi lockdown, a potresom oštećene zgrade i obitelji pokušavaju pronaći mir u novoj svakodnevnici. Takva je i ona u zagrebačkoj Mamutici, u kojoj se baka, njezina kćer, zet i dva unuka prilagođavaju na online nastavu, rad od kuće, nedostatak prostora i najvažnije, paralelno zadržavanje mira u njihovim rutinama. Roman, između ostalog, propituje kako će se starija gospođa, navikla na samotan život u zelenilu, pronaći u novoj sredini te hoće li se obitelj moći nositi sa stresom novonastale situacije. Ako se čini da je sve rečeno, originalnost i spontanost romana, osjećaj i blizina drugih, čini ga važnim za one koji se u njemu prepoznaju ili će se tek otkriti!
Ljubitelji romana mogu pribaviti
svoj primjerak na: https://cekape.com/proizvod/kamo-smjestiti-baku/
Nakladnik: CeKaPe (Centar za kreativno pisanje) Zagreb
Urednik: Miroslav Mićanović, književnik
Slika i ideja naslovnice: Stjepan Đukić Pišta, akademski slikar
Lektor: Ivan Cesarec, profesor
Osvrt na roman: Miroslav Mićanović, književnik
Format: 135x205 mm
Ukupan broj stranica: 236

Knjiga eseja - misaonih tekstova "Alfa svijet - život naš vječni" objavljena je kao digitalno izdanje i može se BESPLATNO preuzeti na linku:
http://www.digitalne-knjige.com/crnic.php
- SAŽETAK KNJIGE
- Knjiga "Alfa svijet - život naš vječni" pred čitatelja stavlja rezultat dugogodišnjeg istraživanja - traganja za odgovorima na pitanja koja kao sjene prate čovjeka od rođenja do smrti. Te sjene, nekad vidljivije, nekad gotovo nevidljive, uvijek ostaju nedokučive i nerazumljive pa ih se često ostavlja po strani i ne razmišlja o njima, kao da i ne postoje. A onda, one se vrate puninom svojih neodgovorenih pitanja.
- Tko sam ja? Tko je Bog, duh, duša? Tko su anđeli? Zašto živim? Što je smisao mog života i svega oko mene? Kako je nastala Zemlja? Što je nastalo prije: kokoš ili jaje? Zašto postoji zlo? Pohlepa? Zašto je važno misliti pozitivno? Može li se razgovarati mislima? Postoje li raj i pakao? Postoje li paralelni svjetovi - dimenzije? Ima li života na drugim planetima u svemiru? Može li se jednostavno i brzo (ili trenutno) putovati unutar svemira i na druge svjetove? Može li se "putovati kroz vrijeme"? Živimo li samo jednom (jedan život) na Zemlji? Što se događa kada nastupi smrt tijela? Kakva je budućnost života na Zemlji?
- Knjiga otvara ta pitanja, stavlja ih na stol kao slike, slaže ih u cjelinu kao mozaik i povezuje odgovore u skladnu logičnu cjelinu, razumljivu svakome. Čitatelju se osvjetljavaju poznate religijske priče i znanstvene teorije iz drugog kuta, ukazuje se na drugačiji pogled koji stvara temelj za logičan slijed veličanstvene priče o nama, ljudima, o spoznaji tko smo, zašto smo na Zemlji i kamo nas taj život vodi. Sugeriraju se logična rješenja koja svakom čitatelju daju podlogu za propitivanje, razmišljanje i zaključivanje te u konačnici, ostavljaju mu na izbor što će prihvatiti, a što odbaciti.
