"Miris jorgovana" premijera

Hrvatski sabor kulture

Pozivamo Vas na premijeru predstave Gradskog amaterskog kazališta Županja "Miris jorgovana" u prostorijama GAK-a Županja s početkom u 20 sati. Vidimo se!

GRADSKO AMATERSKO KAZALIŠTE
ŽUPANJA

Nedjelja, 3. veljače 2019. godine u 20.00 sati

Cijena karte/donacije: 20 kn
Karte se mogu kupiti na blagajni Dvorane "Mladost" u Županji na dan premijere, 3. veljače 2019. godine od 19.00 sati. Karte se unaprijed ne moraju rezervirati!

"Miris jorgovana"

obiteljska drama

Tekst: Snježana Puljić
Režija: Marko Sabljaković

Igraju:
Mijo……………………….….….. Dejan Pejić
Ljuba, Mijina mati………......…. Snježana Puljić
Ljuba kao djevojka…….....…… Lorena Filipović
Grgo, Ljubin supružnik….......... Franjo Frketić
Iva………….……………..…….. Josip Grgić
Iva kao momak……………....... Domagoj Josipović
Ljuba, njegova kći…….....……. Mirjam Blažević

Scenografija i kostimografija: zajednička suradnja redatelja i
ansambla
Odabir glazbe: Marko Sabljaković
Oblikovanje svjetla: Damir Lorger
Oblikovanje zvuka: Karlo Maroševac

Miris jorgovana autorice Snježane Puljić, glumice Gradskoga amaterskog kazališta u Županji, obiteljska je drama prožeta retrospektivnim slikama događaja iz prošlosti. Autoričin izričaj vrlo je sličan njezinoj prvoj drami Tri jablana, iznimno uspješnoj predstavi Gradskoga amaterskog kazališta. U njemu se prepoznaje želja autorice da čitateljima i publici prenese surovost, ogoljenost realističkoga poimanja životne svakodnevice. Nakon zapaženih i nagrađivanih kazališnih uradaka, županjski su glumci odlučili na kazališnim daskama zaigrati novu dramu iz pera glumice Puljić. Režiju su povjerili Marku Sabljakoviću iz Retkovaca, koji iza sebe ima niz nagrađivanih kazališnih režija i predstava, a u županjskom je kazalištu 2016. godine režirao dramu Tri jablana.
Predstava Miris jorgovana izaziva intrigantnost prožetu obiteljskim odnosima, paralelizmima, korelacijama prošlosti i sadašnjosti, a posebice pregrštom trenutaka bujice ljudskih emocija. U samome naslovu krije se znakovita metaforičnost, ujedno i osnovna poveznica događanja u drami.
Županjsko gradsko amatersko kazalište odavno ne teži repertoaru tzv. podilaženja publici, nego repertoarnoj tematici koja će nagnati na proživljavanje emocija glumčeva lika, poistovjećivanje s njegovom (ne)sretnom sudbinom, na poimanje života u službi teatra… Do sada činili su GAK-ovci to izvrsno, uvjereni u uspjeh novoga kazališnog uratka.
Priča prati dvije obitelji u slavonskome selu kasnih poslijeratnih godina 20. stoljeća koje je život isprepleo neočekivanom, nemilosrdnom sudbinom i zamršenim odnosima pod utjecajem postupaka negdašnjih konvencija kojima se nisu mogli odupirati (sklapanje brakova sinova i kćeri prema roditeljskom dogovoru). Sudbina je ovo ljudi jednoga mjesta i određenoga vremena koje veže samo jedna riječ – ljubav. Predstava je potpuno realističan prikaz života na kazališnim daskama, života kao poticatelja traženja odgovora na mnoga pitanja. Poneka ostat će zauvijek neobjašnjiva, pomalo i neshvatljiva.
Može li se čovjek oduprijeti boli i patnji, živjeti sretno?... Teško je pronaći odgovor na vječno ljudsko pitanje – biti ili ne biti?
Drama je redatelju poslužila kao predložak za prilagodbu i koncepciju predstave pružajući gledateljima dinamiku radnje s mnoštvom sjajnih igranih scena, uvjerljivih glumačkih interpretacija, svjetlosnih i glazbenih efekata s minimalističkim scenografskim elementima, odajući jasne odrednice prostora i vremena u kojima radnja teče. Predstava osim što intrigira nema namjeru šokirati neočekivanim obratima, nego nagnati nas na promišljanje da se životu možemo suprotstaviti samo ukoliko smo dovoljno hrabri i odvažni ne dopustiti da nas činjenja i odluke drugih spotaknu i u potpunosti život strmoglave u beskrajnost očaja i nemoći.


Podijeli ovu stranicu

VRH