Dan otvorenih vrata

Mreža hrvatske kulture

U nedjelju 24.02.2019. u prostorima DVD Šestine, Šestinski vijenac 2 od 10:00 do 12.30 sati održat će se Dan Otvorenih Vrata HSPD "Sljeme" Šestine.    
Kaj sve Sljemenaši delaju, kak popijevaju, tancaju i igraju, kad nisu na pozornici, kakve spretne ruke imaju pri delanju opanjki i narodnine, imali bute prilike za videti vu nedelju.
Želja Sljemenaša je da dođete i upoznate se s njihovim radom.  

 "Razdragani tamburaši budu nekaj odsvirali, pjevači i folkloraši budu nekaj otpopevali i odtancali, a i sve vas koji nam dojdete bumo zvali k sebi, da z nama čuvate našu prelijepu šestinsku baštinu. Dragi sugrađani, svi ste pozvani da se pridružite našem radu, a za one koji misle da trebaju imati nekakvo predznanje - ne morate - se bude s nama navčili." Vaši  HSPD Sljeme  

HSPD Sljeme Šestine Zagreb osnovano je 10.08.1895. godine, te je jedno od najstarijih kulturno-umjetničkih društava na području Republike Hrvatske. Šestine su tih godina bile predgrađe grada Zagreba, smještene podno zagrebačke planine Medvednice.Šestine su pravi simbol grada Zagreba, upravo radi bogate narodne umjetnosti, tradicijske kulture i običaja. Stanovnici tog područja bili su seljaci koji su se bavili radom na zemlji te time prehranjivali sebe, ali i stanovnike grada odlazeći na tržnicu Dolac, a osobitost je u Šestinskim Praljama, to su žene i djevojke koje su gradsko rublje prale u hladnom potoku Kraljevcu koji prolazi kroz Šestine, te ih nosile gradskoj gospodi. Iznimnom brigom za tekstil, bavili su se i narodnim rukotvorstvom čije proizvode danas nazivamo šestinskom narodnom nošnjom.Tako su Šestinčanka i Šestinčanin simboli grada Zagreba, šestinska ambrela i škrlak poznati diljem svijeta kao izvorni simboli Hrvatske i Zagreba.
Kako se nebi zaboravila narodna umjetnost i bogati običaji ovog kraja zaduženo je HSPD Sljeme Šestine te njegovi članovi koji već 123 godine čuvaju folklor, pjesmu, ples i nošnju u svojim srcima prenoseći toplinu i ljubav koju osjećaju na publiku i na nove naraštaje učeći ih ljubavi prema narodnoj baštini i tradiciji kao najvrednijoj ostavštini naših predaka. Društvo trenutno broji oko 120 članova u 6 sekcija, a to su muška pjevačka sekcija, ženska pjevačka sekcija, tamburaški orkestar, sekcija šestinskih švelja i opančara za izradu narodnog rukotvorstva te dječja i odrasla folklorna skupina. Osim što svaka sekcija radi i bavi se svojim vlastitim programima, čuvajući od zaborava i narodnu umjetnost Hrvata iz drugih krajeva Hrvatske i izvan nje, sekcije se druže i rade zajedno i to kao izvorna skupina.Umjetnički voditelji posjeduju iznimnu stručnost i profesionalnost, no što je važnije veliku ljubav prema narodnoj umjetnosti i Sljemenu, pa su tako u potpunosti Sljemenaši, često i oni pridruženi na pozornici. U ovih 123 godine Sljeme je ponosni dobitnik mnogobrojnih nagrada od kojih ističemo: Medalju grada Zagreba, Povelju Hrvatskog Sabora Kulture i Povelju Republike Hrvatske. Sljeme je dobitnik 1. nagrade za najbolju rekonstrukciju narodne nošnje 2016. godine pod stručnim žirijem hrvatskih etnologa i istraživača.Sljeme je najponosnije na svoje članove, koji u doba globalizacije i nepovoljnih uvjeta za narodnu kulturu još više daju sebe u ono što vole i još većim trudom dolazi do rezultata i novih prilika za uspješnijim istraživanjima k očuvanju istinske hrvatske narodne kulturne baštine. 


Podijeli ovu stranicu

VRH